Polska gospodarka staje się z roku na rok coraz silniejsza. Jeszcze 20 lat temu bardzo daleko było nam do rozwiniętych krajów Europy zachodniej. Dziś jednak stopniowo zaczynamy doganiać rozwinięte kraje, nie tylko na poziomie gospodarczym ale również infrastrukturalnym. Jedną z wielu gałęzi gospodarki której rozwojem możemy się z dumą pochwalić jest nasze polskie rolnictwo.
Czy polskie rolnictwo jest ważne?
Polska gospodarka dzieli się na 3 główne sektory, jakimi są przemysł, usługi oraz rolnictwo. To ostatnie jest szczególnie ważnym i strategicznym z poziomu gospodarki sektorem. Pomimo, iż rolnictwo stanowi zaledwie 2.5% polskiego PKB to odsetek zatrudnionych w tym sektorze gospodarki sięga aż 10% ogółu zatrudnionych w naszym kraju.
Nie da się również ukryć, iż to właśnie rolnictwo stanowi w dużej mierze o samowystarczalności państwa, jego bezpieczeństwie żywnościowym oraz podtrzymaniu kultury i tradycji w wielu lokalnych społecznościach. Napędza ono również wiele innych sektorów gospodarki, takich jak handel i logistyka. Już wieki temu polska nosiła miano miano “Spichlerza Europy” ze względu na duże zainteresowanie eksportowanymi przez nas produktami żywnościowymi, ich jakością oraz różnorodnością. Dziś podobnie jak przed wiekami produkty rolne w znaczny sposób przyczyniają się korzystnie dla naszego bilansu handlu międzynarodowego i znaczenia polskiej gospodarki w regionie.

Jest to również nieodzowny element polskich krajobrazów i występującej w kraju natury. Polskie rolnictwo przyczynia się do rozwoju terenów wiejskich i przez to utrzymania zróżnicowania kulturowego państwa.
Waga rozwoju polskiego rolnictwa
Powody dla których powinniśmy dbać o rozwój rolnictwa w naszym kraju prezentują się następująco :
- Bezpieczeństwo żywnościowe kraju – Nasze żyzne tereny pozwalają na produkcję szerokiej gamy produktów rolnych, co jest bardzo ważne w obliczu globalnych wyzwań, takich jak wzrost populacji oraz zmiany klimatyczne.
- Umacnianie polskiej gospodarki – Polski sektor rolniczy tworzy miejsca pracy i generuje dochód zarówno w obszarach wiejskich, jak i przez eksport. Ponadto popularność polskich produktów za granicą przyczynia się do wzmocnienia pozycji kraju na rynkach międzynarodowych.
- Pozyskiwanie środków na rozwój z UE – W latach 2004 – 2024 do polskiego rolnictwa wpłynęło aż 50 mld Euro na dopłaty bezpośrednie dla rolników. Pozyskiwanie dotacji UE przez rolników jest sposobem na szybszy rozwój rolnictwa w naszym kraju. Polska staje się w ten sposób znacznym beneficjentem UE a rolnictwo może się rozwijać w dużo szybszym tempie.
- Rozwój obszarów wiejskich – Rozwój rolnictwa tworzy nie tylko miejsca pracy, lecz również znacznie przyczynia się do rozwoju obszarów wiejskich. Dochody pochodzące z działalności rolnej oraz fundusze unijne są często wykorzystywane do modernizacji wsi oraz utrzymania ludności na obszarach wiejskich. Podtrzymuje to z kolei zróżnicowanie kulturowe oraz jest szczególnie ważne w kontekście depopulacji i starzenia się społeczeństwa.
Discover more from Harvium
Subscribe to get the latest posts sent to your email.