Globalny podatek minimalny coraz bliżej. Ministerstwo Finansów odkrywa karty

Global_tax

Nowy podatek już od początku 2025 roku

Zgodnie z planami Ministerstwa Finansów od 1 stycznia 2025 r. do polskiego porządku prawnego ma zostać zaimplementowany globalny podatek minimalny, który w swojej istocie będzie oparty na trzech wzajemnie uzupełniających się filarach:

  • Globalnym podatku wyrównawczym;
  • Krajowym podatku wyrównawczym oraz
  • Podatku wyrównawczym od niedostatecznie opodatkowanych zysków

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji (RCL) pojawił się projekt ustawy o opodatkowaniu wyrównawczym jednostek składowych grup międzynarodowych i krajowych Globalny podatek minimalny – projekt ustawy. Istotą ustawy, jest implementacja unijnej dyrektywy, która za cel wzięła wprowadzenie do porządku prawnego globalnego poziomu opodatkowania międzynarodowych grup przedsiębiorstw oraz dużych grup krajowych w Unii Europejskiej. Celem nowych regulacji, jest niwelowanie praktyk polegających na przerzucaniu zysków z jednego państwa do drugiego, w celu ograniczenia bądź uniknięcia opodatkowania przez międzynarodowe koncerny.

W praktyce wdrożenie regulacji unijnej w zakresie podatku minimalnego spowoduje przebudowanie wielu systemów podatkowych. W ujęciu realnym przełoży się na zmiany w kształtowaniu polityki gospodarczej, której istotnym elementem w wielu państwach, w tym w Polsce jest system podatkowy. Podatek minimalny może spowodować, że Polska, która od lat stosuje rozmaite zachęty podatkowe do inwestowania stanie się mniej konkurencyjna.

Wyzwaniem pozostaje podtrzymanie konkurencyjności polskiej gospodarki oraz rozwój mechanizmów sprzyjających na rzecz BIZ

Pomimo, iż szeroka koalicja państw rozwiniętych zidentyfikowała wszechobecny problem unikania opodatkowania przez największe międzynarodowe korporacje oraz coraz większe ryzyko swoistej erozji ich rodzimym systemów podatkowych, która powodowana jest przez odpływ kapitału do rajów podatkowych, należy przy wdrażaniu tak szeroko zakrojonej w istocie reformy podatkowej zachować szczególną staranność. Mianowicie to, jak odbędzie się w praktyce proces implementacji globalnego podatku minimalnego do polskiego prawodawstwa oraz to, jakie będą jego następstwa może zaważyć na kolejne dekady o atrakcyjności podatkowej państwa polskiego. Tym samym kluczowe jest jednoczesne równoległe wdrożenie mechanizmów kontrolnych, które nie będą niwelowały efektu fiskalnego, który jest rzecz jasna oczekiwany, ale musi być realizowany przy zachowaniu preferencji podatkowych, w szczególności skierowanych do kapitału zagranicznego, którego napływ jest motorem napędowym rozwoju polskiej gospodarki. Potrzeba jest tym większa, bowiem bogate państwa Europy zachodniej już rozpoczęły prace nad rozwiązaniami, które zapewnią międzynarodowym koncernom swoiste bonusy niwelujące co najmniej w części powstałe po wdrożeniu podatku wyrównawczego ubytki.

Nieodpowiednia, chaotyczna organizacja całego procesu, może w konsekwencji zneutralizować efekt ulg podatkowych i zwolnień strefowych, które są jednym z kluczowych czynników motywujących inwestorów do rozpoczęcia działalności gospodarczej w Polsce. Dodając do tego także problem braku stabilności polskich przepisów podatkowych oraz wysoki poziom ich skomplikowania, istnieje obawa, że całokształt okoliczności zniechęci zagraniczne koncerny do inwestowania w naszym kraju.

Z pewnością będziemy przyglądać się całemu procesowi legislacyjnemu i na bieżąco Państwa informować o statusie prac nad implementacją przepisów dot. podatku wyrównawczego.


Discover more from Harvium

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

One thought on “Globalny podatek minimalny coraz bliżej. Ministerstwo Finansów odkrywa karty

  1. Wdrażanie szeroko zakrojonych reform podatkowych, w tym globalnego podatku minimalnego, wymaga szczególnej uwagi, aby nie zneutralizować efektu ulg podatkowych ani nie zniechęcić zagranicznych koncernów do inwestowania w Polsce. Istotne będzie równoległe wprowadzenie mechanizmów kontrolnych, zachowując jednocześnie preferencje podatkowe dla kapitału zagranicznego, co może wpłynąć na atrakcyjność podatkową Polski w długoterminowej perspektywie.

Masz jakieś uwagi? Ciekawe przemyślenia? Skomentuj!