PE w latach 2024-2029. Jaka będzie Europa jutra?

UE wybory parlamentarne 2024

Jaka będzie Unia Europejska po ostatnich wyborach do Parlamentu Europejskiego, w których obywatele 27 państw europejskich tworzących UE wybrali 720 eurodeputowanych na kadencję 2024-2029? To pytanie było jednym z wiodących na politycznych salonach Europy, ale i świata.

Wybory do Parlamentu Europejskiego 6-9 czerwca 2024. Czas politycznych przetasowań?

Jedno jest pewne. Europa w pewnym sensie „brunatnieje” tj. swój głos coraz wyraźniej zaznaczają partie konserwatywne oraz skrajnie konserwatywne. Czy jest to wyraz politycznego przesilenia, czy tylko uśpienie czujności elektoratów partii lewicowych i centrowych? A może jest to wyraz braku społecznej akceptacji na działania podejmowane przez władze Unii Europejskiej. Coraz częściej budzą one kontrowersje i wyprowadzają ludzi na ulice. Wobec tego, jaki jest stan po burzy?

Potop… francuski czyli „Odrodzenie” inaczej

Swoisty „walec” przejechał po głowach niektórych przywódców w czołowych europejskich państwach, o czym dobitnie przekonał się prezydent Francji Emmanuel Macron. W powyborczy poniedziałek był on na okładkach najważniejszych gazet. Francuski Le Monde pisał o klęsce partii Renaissance prezydenta Macrona, który po spektakularnej porażce jeszcze w niedzielę postanowił skorzystać ze swojej prerogatywy i rozwiązać Zgromadzenie Narodowe. Macron w orędziu skierowanym do narodu francuskiego poinformował, że przedterminowe wybory odbędą się pod koniec czerwca.

Estymacja_rozkład_mandatów_wybory_PE_2024

Źródło: Wyniki wyborów do PE w 2024 r.

Układ sił w Parlamencie Europejskim nowej kadencji będzie niejako odzwierciedlał ten, który miał miejsce dotychczas. Mimo politycznego trzęsienia ziemi, do którego z pewnością doszło we Francji, w Niemczech oraz w Austrii, zdaje się, że polityczna agenda europejska nie ulegnie zmianie. Obrany kurs ku zielonej transformacji nie zostanie znacząco skorygowany, o ile w ogóle. Są duże szanse, że Komisji Europejskiej będzie tak jak dotychczas przewodzić Ursula von der Leyen. Można wysnuć taki wniosek w odniesieniu do lipcowych rozstrzygnięć, do których dojdzie w PE na podstawie podziału mandatów pomiędzy poszczególne frakcje polityczne funkcjonujące w Parlamencie Europejskim.

Zielony Ład 2.0 w natarciu?

Współtworzące unijne władze EPL, S&D oraz Renew Europe mają w nowej kadencji łącznie 403 mandaty. Większość bezwzględna w nowej kadencji PE po aktualizacji liczby mandatów będzie wynosić 361 mandatów. Wobec tego zdaje się, że koncepcja „Zielonego Ładu” możliwe że wyhamuje, ale nie zmieni radykalnie swoich założeń. Zielona transformacja była jednym z priorytetów europejskich elit rządzących w Brukseli. Jednakże część decyzji prowadzących do osiągnięcia unijnych celów środowiskowych spotkała się z niezadowoleniem rolników w wielu krajach Europy m.in. we Francji oraz w Polsce, o czym pisaliśmy tutaj.

Sytuacja polskiego rolnictwa, którą odzwierciedlają nastroje rolników, jest daleka od zadowalającej. Rolnicy domagają się bezpowrotnego odejścia od europejskiego Zielonego Ładu. Swoje oczekiwania wyrażali na początku 2024 roku na organizowanych marszach protestacyjnych. Epicentrum tych wydarzeń miało miejsce podczas wielkiego marszu w Warszawie pod koniec lutego.

Jednak nie sposób nie wiązać wyników ostatnich wyborów do PE z nastrojami panującymi w społeczeństwie. Rolnicy, którzy w większości mają poglądy konserwatywne, a którzy najgłośniej w całej Europie protestowali we Francji, właśnie we Francji dali największy wyraz swojej mobilizacji i niezadowoleniu stanem bieżącej polityki. Partie prawicowe we Francji, pod przywództwem Marine Le Pen, która za trzy lata może być mieszkanką Pałacu Elizejskiego zwiększyły liczbę mandatów w PE o ponad 50% w stosunku do obecnego stanu posiadania.

Jaka jest przyszłość Europy i europejskiej gospodarki?

Mimo, że europejska prawica nie osiągnęła strategicznego celu w postaci przejęcia brukselskich sterów władzy (chociaż wcale na to nie liczyła), to bez wątpienia pokazała swoją siłę. Z racji na szereg następnych krajowych elekcji w poszczególnych państwach UE można pozwolić sobie na stwierdzenie, że na horyzoncie są potężne przetasowania na europejskiej scenie politycznej. Wpłynie to z pewnością na całą europejską gospodarkę.

Oprócz tego, dynamiki rynkowe wskazują na zmieniającą się sytuację w sektorze rolnym, która jest wynikiem złożonych interakcji między lokalnymi i globalnymi czynnikami ekonomicznymi oraz politycznymi. Śledząc naszą stronę będziesz w stanie zdobyć wiedzę i informacje na temat najistotniejszych zmian w sektorze rolnym. Poszukujesz najlepszej ceny na rynku? Sprawdź notowania i skontaktuj się z Harvium.


Discover more from Harvium

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Masz jakieś uwagi? Ciekawe przemyślenia? Skomentuj!