W ostatnich tygodniach ceny pszenicy na światowych rynkach wzrosły najbardziej od początku wojny w Ukrainie, o czym mogą Państwo przeczytać w naszym artykule omawiającym sytuację na rynku zbóż.
Niewątpliwie, jedną z przyczyn tego gwałtownego wzrostu są niekorzystne warunki pogodowe. Wpłynęły one na zbiory w Rosji i Ukrainie. W kwietniu ceny kontraktów terminowych na pszenicę na giełdzie wzrosły o 12%. Jest to jednocześnie największy miesięczny skok od lutego 2022 roku. W dalszej części artykułu przedstawimy szczegółową analizę przyczyn tego wzrostu oraz prognozy na przyszłość.

Przyczyny
1. Rosja i Ukraina – straty wywołane warunkami pogodowymi oraz prognozowane straty
Kwiecień przyniósł nadzieję na dobre zbiory pszenicy dla ukraińskich rolników. Jednak maj okazał się jednym z najbardziej suchych miesięcy w historii regionu, co zniweczyło te oczekiwania. W Ukrainie, która wraz z Rosją odpowiada za prawie jedną trzecią światowego eksportu pszenicy, susza oraz nieoczekiwane przymrozki zniszczyły znaczną część upraw.
Tym samym, prognozy wskazują, że ukraińskie zbiory pszenicy wyniosą 19,1 miliona ton, co będzie najniższym wynikiem od ponad dekady. W Rosji, w maju wczesne przymrozki zniszczyły setki tysięcy hektarów upraw, a analitycy obniżyli prognozy produkcji o ponad 10%.
Analiza zespołu Harvium – dane satelitarne
Nasz zespół przeanalizował dane satelitarne obejmujące obszar upraw pszenicy w południowej Rosji :-). Dane z reprezentatywnego pola pszenicy ozimej w obwodzie rostowskim, który został najmocniej dotknięty przymrozkami na początku maja 2024 roku, pokazują wyraźny spadek kondycji upraw i straty na badanym obszarze przekraczające 50%.
Na dodatek, sytuacja ta nie poprawiła się na początku czerwca, co widać na poniższych mapach i wykresie wskaźnika NDVI, będącego proxy zawartości chlorofilu i kondycji upraw. Na części pól widoczne jest nieodwracalne obumarcie pędów pszenicy, co może skłonić tamtejszych rolników do ponownego zasiewu innymi gatunkami na najbardziej zniszczonych polach, aby ograniczyć straty w tym sezonie. Takich prac jak dotąd nie zaobserwowano.

Bez wątpienia, zaobserwować można ciekawą czasową korelację między wystąpieniem silnych przymrozków w rejonie upraw pszenicy w południowej Rosji a wzrostem cen w kolejnych tygodniach, jak przedstawiono na wykresie poniżej.

2. Sytuacja w innych częściach świata
Na wzrost cen pszenicy wpłynęła również sytuacja w innych częściach świata. Australia zmaga się z suszą, a Indie najprawdopodobniej staną się importerem netto pszenicy.
Prognoza US Department of Agriculture
W związku z tym, US Department of Agriculture prognozuje w swoim raporcie, że globalne zapasy pszenicy osiągną najniższy poziom od dziewięciu lat, co może wpłynąć na dalszy wzrost cen na światowych rynkach.
3. Sytuacja pogodowa
Prognozy pogodowe przewidują poprawę warunków dla zachodniej i centralnej Ukrainy oraz zachodniej Rosji, co może ograniczyć dalsze straty. Jednak w południowej Rosji brak opadów może pogłębić straty i prowadzić do niższych plonów pszenicy.

Podsumowując, gwałtowne zmiany pogodowe w Rosji i Ukrainie, a także trudna sytuacja w innych regionach produkujących pszenicę, doprowadziły do wzrostu cen tego zboża na światowych rynkach. Prognozy wskazują na możliwą stabilizację sytuacji w niektórych regionach, jednak ogólne perspektywy dla globalnych zbiorów pozostają niepewne. W celu zdobycia informacji o cenach różnego rodzaju produktów i surowców sprawdź notowania i skontaktuj się z Harvium.
Discover more from Harvium
Subscribe to get the latest posts sent to your email.